Arhiv novic

Sreda, 28. julij 2010, Velenje

Pevski zbor Gorenje na Kitajskem osvojil srebro

Mešani pevski zbor Gorenje se je 24. julija 2010 vrnil iz 12-dnevne turneje po Kitajski, kjer se je udeležil najmnožičnejše svetovne zborovske prireditve, 6. svetovnih zborovskih iger v mestu Šaoksing, in z osvojitvijo srebra v dveh šampionskih kategorijah presegel vsa pričakovanja.

Zborovodkinja Katja Gruber ob vrnitvi ni skrivala zadovoljstva. »Naš uspeh je presegel pričakovanja. Osvojili smo dve srebrni kolajni. Po vzoru slovenskih tekmovanje je tudi to tekmovanje zastavljeno tako, da je lahko eno od treh barv medalj dobilo več zborov. V dveh takšnih šampionskih kategorijah se je pogumno predstavil tudi naš zbor. Komisija 7 priznanih zborovskih žirantov nam je obakrat namenila srebrno kolajno. V naši kategoriji smo tekmovali med 33 uveljavljenimi mešanimi zbori, zato smo toliko bolj ponosni na svoj dosežek. Prav tako smo dokazali, da se slovensko zborovsko petje lahko kjerkoli postavi ob bok najboljšim zborom in največjim svetovnim narodom.«

Po besedah Gruberjeve je bilo posebno doživetje tudi prepevanje v slovenskem paviljonu na razstavi EXPO 2010 v Šanghaju po končanem tekmovanju. Zapeta slovenska pesem je bila na vsakem koraku toplo sprejeta, »mi pa smo lahko ponosni, da smo lahko takim množicam predstavili svojo deželo,« je še dejala Katja Gruber.

Svetovno tekmovanje zborov se odvija vsaki dve leti na drugi celini in privabi sestave iz vsega sveta. Letos se je predstavilo 480 zborov oziroma 20.000 pevcev iz 80 držav. Tekmovali so v 20 različnih kategorijah. 10 kategorij je bilo odprtih za zbore, ki po kakovosti še ne dosegajo najvišje mednarodne ravni, 10 pa za zbore z mednarodnimi tekmovalnimi izkušnjami. Mešani pevski zbor Gorenje je osvojil osvojili srebro v konkurenci 33 zborov.